زگیل تناسلی

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل تناسلی به زاِئده های پوستی ای گفته میشود که بر روی کشاله ران ، اطراف مقعد و یا ناحیه تناسلی وجود دارد . این زائده ها که بر روی پوست به وجود می آیند امکان دارد از نظر ظاهر و اندازه باهم تفاوت داشته باشند . بعضی از آنها امکان دارد به شکل لکه های سفید رنگ صاف و برخی دیگر به شکل خوشه های کوچک گل کلمی باشند . در برخی اوقات هم زگیل تناسلی با چشم دیده نمیشوند .

علایم

مانند دیگر بیماری های مقاربتی ، زگیل تناسلی اغلب علایم قابل مشاهده ای ندارد .در بانوان ، در داخل و خارج واژن ، روی دهانه رحم و یا در اطراف مقعد رشد میکنند . زگیل تناسلی در آقایان ، روی نوک آلت تناسلی ، بدنه ی آلت تناسلی ، اطراف مقعد و یا بیضه های رشد میکنند . در بعضی از افراد زگیل در گلو یا دهان دیده میشود . این اشخاص ممکن است با فرد مبتلا به زگیل تناسلی رابطه جنسی دهانی برقرار کرده باشند . در برخی از موارد علایم زگیل تناسلی بصورت درد ، خارش و یا خونریزی نمایان میشود . اگر این علایم را داشتید بدانید ۲ الی ۳ ماه از رابطه پرخطر و ابتلای شما به ویروس گذشته است . و در برخی از موارد امکان دارد کمتر از ۳ هفته یا بیشتر از یک سال باشد .

راه های پیشگیری

ویروس زگیل تناسلی بسیار واگیر دار است و در اکثر موارد از راه رابطه جنسی پر خطر انتقال پیدا میکند . پس بهترین روش برای پیشگیری از انتقال ویروس ، پرهیز از روابط جنسی پر خطر و با افرادی که از سلامت و گذشته جنسی آنها کاملا مطمئن نیستید .

در حال حاضر برای ۴نوع از پر خطرترین و شایعترین انواع زگیل تناسلی (سروتیپ های ۶ ، ۱۱ ، ۱۶ و ۱۸) واکسن وجود دارد که این واکسن ها از قیمت بالایی برخوردار هستند و تا کنون جزء برنامه تزریق همگانی و عمومی کشور نبوده اما در صورت تمایل افراد ، میتوانند از داروخانه های اصلی شهر خریداری کرده و برای پیشگیری تزریق نمایند .

این ویروس بر خلاف بیماری های مقاربتی دیگر استفاده از کاندوم تاثیری ندارد به دلیل اینکه تماس پوست نواحی تناسلی وجود خواهد داشت .

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای ویروس زگیل تناسلی وجود ندارد ولی میتوان با روش هایی آن را بهبود بخشید و حتی از بین برد .

اگر با زگیل تناسلی مواجه شدید سریعا برای درمان به متخصص عفونی مراجعه کنید ولی معمولا این زگیل ها به مرور زمان ناپدید میشوند ولی در برخی از موارد هم ممکن است این زگیل ها از نظر سایز و تعداد افزایش پیدا کنند .

اغلب افراد مبتلا به علت ظاهر بد به کلینیک سلامت جنسی مراجعه میکنند . ولی اگر با این موارد مشکل ندارید و درمورد شکل ظاهری آن نگران نیستید ، به مرور زمان این زگیل ها از بین میروند . در صورت گسترش آن حتما به پزشک معالج مراجعه کنید .

درصورت درمان نشدن زگیل  خطر مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم ، مقعد و آلت تناسلی افزایش میابد . ولی همه ی انواع آن با سرطان مرتبط نیستند .

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *